جاذبه های آذربایجانجاذبه های طبیعی

آبشار عیش آباد مرند

آبشار عیش‌آباد یکی از جاذبه های طبیعی استان آذربایجان شرقی است که در قسمت کوهستانی میشو غربی در جوار روستای عیش آباد از توابع دهستان میشاب شمالی بخش مرکزی شهرستان مرند است که در ۲۰ کیلومتری شهرستان مرند واقع شده است. موقعیت جغرافیایی آبشار عیش آباد N382050 E453636 است.

اگر اهل طبیعت گردی هستید و پای سختی های راه برای دیدن زیبایی های طبیعت می ایستید آبشار عیش آباد گزینه مناسبی برای شماست. بخشی از جاده منتهی به آن اتومبیل رو و بقیه راه کوهستانی است. حدود ۳۰۰ متر مربع وسعت دارد و در جوار کوه و دره منظره بدیعی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته است. این منطقه یکی از مناطق خوش آب و هوا و از نقاط مهم گردشگری است این آبشار زیبا و فضای خوش و مطبوع گردشگران و  ورزشکاران را به سمت خود جذب می‌کند.

درباره روستای عیش آباد :

روستا از لحاظ جغرافیایی از هر ۴ طرف کوهستانی است و همیشه پوشیده از برف است حتی در اوایل تابستان در تیر ماه برف در کوهپایه ها هنوز به چشم می خورد و تا آخر مرداد ماه برف ماندگار است. خانه های به صورت کوهپایه ای و به شکلی زیبا و خاص ساخته شده اند. روستا خیلی باصفا و زیباست همه جای روستا درختان گردو دیده می شود و بیشتر باغات روستا را درختان گردو تشکیل داده اند و بعد از آن زردآلو و سیب درختان غالب روستای عیش آباد را تشکیل می دهند.

از کنار روستا رود زیبایی می گذرد رودخانه روستا از سری رشته کوه های میشاب شمالی سرچشمه می گیرد که آب زلالی از کوه ها به این رودخانه اتصال می یابند و رود بزرگی را تشکیل می دهند که در فصل بهار آب رود خیلی زیاد می شود، طوری که نمی توان براحتی از روی آن عبور کرد و فقط باید از روی پل بگذرید. مردمان این روستا اکثرا کشاورز هستند و یا به دامداری مشغول هستند.

این روستا طوری ایجاد شده در کنار کوهی خانه های روستا به شکل کوهپایه ای در کنار همدیگر به حالت زیبایی قرار گرفته اند. خانه ها بیشتر از خاک رس ساخته شده اند که در قدیم به آن کاه اضافه کرده و دیوار و سقف خانه ها را با آن درست می کردند  بعد سقف خانه ها هم از چوب درختان است. پالچیخ در زبان آذری به معنی خاک را با آب مخلوط می کردند است در کنار روستا جایی وجود دارد که همه خاک مورد استفاده خود را از آنجا تهیه می کردند.

برگرفته از سایت : www.makanbin.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا