جاذبه های آذربایجانجاذبه های طبیعی

آیلاخلی

آیلاخلی نام کوه بلندی در خواجه می باشد که ارتفاعی در حدود ۲۸۶۰ متر دارد ، وقتی که در جاده تبریز-اهر از تبریز حرکت می کنید همیشه قامت بلند این کوه نمایان است ، برای کوهنوردی در آیلاخلی باید از خوجا به روستای جیغناب که در پای این کوه قرار دارد بروید. امتداد این کوه به سمت باش چای کشیده شده که از بالای کوه به تمام منطقه باش چای (قسمتی از جاده ورزفان) مشرف خواهید شد که مناظر بسیار زیبایی دارد و چشم انداز طبیعی شگفت انگیزی دارد و از همه مهمتر آب و هوایی که این منطقه دارد بسیار سالم و تمیز است که به زیبایی این کوه می افزاید. از ویژگی های این کوه شیب تند و قسمت های سنگلاخی و صعب العبور آن که بیشتر سمت دره های آن وجود دارد است.

‫۳ دیدگاه ها

  1. کوه آیلاخلی با ارتفاع ۲۸۷۸ متر یکی از زیباترین کوههای استان آذربایجان شرقی می‌باشد که در شهرستان هریس واقع شده است و در زبان محلی به اوجابار داغی معروف است و این نام به دلیل واقع شدن روستای اوجابار به نام قدیمی یا عبدالجبار در دوره پهلوی در دامنه ی این کوه زیبا هست.

    1. نام این کوه آیلاخلی هست. اگر به روستای جیغانو بروید در آنجا هم شاهد این خواهید بود که به این کوه جیغانو داغی می گویند و در روستای بشیر هم بشیر داغی می گویند. ولی بهتر است از نام اصلی این کوه که همان آیلاخلی باشد استفاده کنیم باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا