برنامه های اجرا شدهبرنامه های سال 1396

برنامه پنجشنبه و جمعه 30 و 31 شهریور – دره مکیدی و قلعه بابک

گزارش برنامه های 30 و 31 شهریور 1396 – دره مکیدی و قلعه بابک

با یاری خداوند متعال، دو برنامه در دو گروه مجزا به منطقه ارسباران برنامه ریزی گردید. به همراه گروه اول با حضور 15 نفر از دوستان ساعت 15:15 روز پنجشنبه 30 شهریور، تبریز را به مقصد کلیبر و دره مکیدی ترک گفتیم. پس از توقف های کوتاهی در بین مسیر حدود ساعت 18:30 به کلیبر رسیدیم. برخی از وسایل مورد نیاز تهیه گردید. ورودی جاده قلعه بابک برای مینی بوس 10000 تومان . با هماهنگی به عمل آمده با آقا الیاس در روستای آغویه ، نان ، تخم مرغ و پنیر محلی برای شام و صبحانه تدارک دیده شد که جا داره از لطفی که کردن کمال تشکر و قدردانی رو داشته باشم. کم کم آفتاب داشت غروب می کرد . حدود ساعت 19:30 به دره و پارک جنگلی مکیدی رسیدیم. اجازه حضور مینی بوس در داخل پارکینگ داده نمیشد، به همین دلیل پس از پایین آوردن وسایل ، مینی بوس از پارکینگ خارج شد. امسال برای ورودی منطقه ی مکیدی ورودی مجزایی دریافت نشد ( سال های گذشته اخذ می شد ) ولی کاش دریافت می شد و به قدری به امکانات منطقه رسیدگی می شد. امکانات محدودی در فضای پارک جنگلی ایجاد شده است. خدا رو شکر چشمه ی داخل پارک، علیرغم وضعیت بارشی اسف بار امسال ، هنوز جاری بود . با کمک دوستان ، وسایل شب مانی به محل کمپ انتقال داده شد. با پیاده روی در حدود 6-7 دقیقه ، مکان مناسبی برای شب مانی در نظر گرفته شد. هوا داشت تاریک می شد. چادر ها برپا شد . وضعیت جوی منطقه بسیار عالی بود. با هیزم هایی که از تبریز برده بودیم آتشی فراهم شد . اولین اقدام فراهم کردن چای آتیشی … . چای در جوی صمیمی و در دل جنگل های ارسباران، مزه ای دیگر داشت . سرگرمی ها و بازیهای گروهی هم کم کم داشت ترتیب داده می شد. شامی سبک برای همراهان در نظر گرفته شده بود ، املت با تخم مرغ محلی و گوجه لاله تبریز. چسبید . بساط چای و میوه بعد شام نیز فراهم بود . امشب تایم ، یک ساعت به عقب کشیده خواهد شد و یک ساعت برای دورهم بودن زمان بیشتری را خواهیم داشت. با توجه به اینکه گروه دوم نیز قرار بود ساعت 05:30 صبح از تبریز عازم منطقه شوند تا به همراه همدیگر بازدیدی از قلعه بابک داشته باشیم ، بیدار باش فردا 07:00 صبح اعلام گردید. ساعت از یک بامداد گذشته بود و هنوز نخوابیده بودیم .

ساعت 05:50 با تماس دوست عزیزم آقای نقی میرزایی که سرپرستی گروه دوم رو برعهده داشتن از خواب بیدار شدم! حدود ساعت 06:15 گروه دوم از تبریز خارج شده بودند. دوستان کم کم داشتند بیدار می شدند ، مقداری چوب توسط دوست عزیزم آقای مرادزاده فراهم گردید تا چای صبحانه تدارک دیده شود. ساعت حدود 08:30 بود که پس از صرف صبحانه و جمع کردن وسایل به طرف مینی بوس حرکت کردیم.

گروه دوم نیز پس از تهیه نان تازه در شهر اهر ، صبحانه را در پارک اهر صرف کرده بودند و حدود ساعت 08:50 از اهر خارج شده بودند و به سمت کلیبر حرکت … . برنامه ی گردش در طبیعت منطقه ی مکیدی در دستور کار قرارداشت . با مینی بوس خود را به روستای مکیدی رساندیم که حدود 15 دقیقه طول کشید . از کنار مسجدخود را به پایین دست روستا رساندیم. مکیدی مناظر بسیار زیبایی را در دل خود نهفته دارد . در کنار تالاب کوچکی که در بالای تپه ای قرارداشت توقف کوتاهی داشتیم و دوستان به عکس و ثبت خاطرات مشغول شده بودند. مسیر از بالای تپه ها به سمت دره مکیدی در نظر گرفته شد و با عبور از کنار رودخانه و وارد شدن به پارک جنگلی مکیدی ( محل شب مانی ) به اتمام رسید. ساعت حدود 10:00 بود که به کنار مینی بوس ( مینی بوس به مکان توقف قبلی برگشته بود . ) رسیده بودیم. گروه دوم نیز وارد کلیبر شده بودند، سریع سوار مینی بوس شدیم و به طرف مسیر عمومی دسترسی به قلعه بابک حرکت کردیم.

ساعت 10:45 با سلام و خوش آمد گویی به دوستانمون در گروه دوم و با توضیحاتی در مورد وضعیت مسیر پیمایش، حرکت با حضور 29 نفر آغاز گردید. برای پیمایش راحت تر، مسیر کنار پله ها در نظر گرفته شد، آهسته و پیوسته  … آسمان صاف و آفتابی و هوا کمی گرم . هرازگاهی ابرها به کمک مان می آمدند. ساعت حدود 13:20 بود که آخرین نفرات گروه نیز وارد قلعه بابک شدند. با توجه به زمان بندی برنامه و مسیر در نظر گرفته شده برای برگشت از قلعه دره سی ، ساعت 13:45 برای شروع مسیر برگشت اعلام گردید. پس از گرفتن عکس دسته جمعی و … ساعت 14:00 از قلعه خارج شدیم و مسیر زیبای جنگلی قلعه بابک برای برگشت پی گرفته شد. ابتدای مسیر سرازیری نسبتا تندی در انتظار گروه بود که با کندی مسیر پیش می رفت. تا اینکه به کنار چشمه رسیدیم . توقفی در کنار چشمه داشته و دوباره مسیر ادامه یافت . بعد از طی مسافتی کوتاه از چشمه، به یک دوراهی خواهید رسید . مسیر سمت راست پاکوب مناسبی را نشان می دهد و مسیر سمت چپ از کنار دره ادامه می یابد. به همراه تعدادی از دوستان مسیر پاکوب در نظر گرفته شد و مسیر ادامه یافت. کم کم از دره دور می شدیم و مناظر زیبای جنگلی از ارتفاعات بالاتری دیده می شد . تعدادی از دوستان نیز که با کمی توقف بیشتر، از چشمه به راه افتاده بودند، مسیر کنار دره را برای ادامه مسیر انتخاب کرده بودند. در ادامه ی مسیر پاکوب به فضای بازی خواهید رسید که تقریبا تمامی منطقه را می توان با زیبایی خاصی نظاره کرد، البته مسیر پاکوب تمام شده بود. با ادامه راه به دره ای در بالادست قلعه دره سی خواهید رسید که بهتر است از اینجا به مسیر اصلی دره بازگردید. از سمت چپ و کمی بالاتر از دره مسیر پاکوب باریکی ( عبور یک نفر ) وجود دارد که می توانید خود را از آن طریق به دره برسانید. گروه دوم نیز در پایین دست دره دیده می شد و در حال ادامه ی مسیر. هنوز به آبشار نرسیده بودیم. ساعت حدود 16:00 بود که به پای آبشار رسیدیم ( البته در این فصل خبر خاصی از آبشار نیست. ) . عبور از آبشار بدون تجهیزات امکان پذیر نخواهد بود . نزدیک آبشار و سمت راست مسیری با شیب زیاد وجود دارد که برای دور زدن آبشار ایجاد شده است که عبور از این قسمت برای تعدادی از دوستان مشکل می نمود که البته با کمک دوستان این بخش نیز سپری گردید . مسیر به انتها می رسید و آلاچیق ها و پله ها نمایان می شد. ساعت حدود 17:00 بود که به کمپ قلعه دره سی رسیدیم . نهار در فضایی در منطقه قلعه دره سی صرف شد . حدود ساعت 18:30 منطقه به مقصد تبریز ترک گردید و با توجه به مناسب بودن وضعیت ترافیکی جاده اهر – تبریز ، ساعت 22:00 همه ی دوستان در سلامت کامل وارد تبریز شده بودند.

با تشکر از همه همراهان عزیز برای حضور در این برنامه

و تشکر از همکاری و همراهی شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی سریرسپهر تبریز جهت اجرای این برنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا